Roszczenia za śmierć osoby bliskiej
Stosowne odszkodowanie
Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, to najbliższym członkom rodziny zmarłego przysługuje roszczenie o stosowne odszkodowanie, zwłaszcza wówczas, gdy wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.
Zadośćuczynienie
Poszkodowanemu, który na skutek cudzego działania (albo zaniechania) doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Krzywda jest szkodą niemajątkową, która swoim zakresem obejmuje wszelkie negatywne skutki, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego poszkodowanego.
Koszty pogrzebu
Koszty pogrzebu obejmują wszystkie wydatki związane zwyczajowo z pogrzebem. Przyjmuje się, że w skład kosztów pogrzebu wchodzą wszystkie wydatki związane z ceremonią bezpośrednio i mające z nią swój związek czasowy oraz te, które w danej chwili są niezbędne i celowe. Sąd Najwyższy w swych orzeczeniach prezentuje pogląd, że do kosztów pogrzebu można zaliczyć m.in. umiarkowany wydatek, poniesiony na zakup niezbędnej odzieży żałobnej, której noszenie zarówno w czasie pogrzebu, jak i przez dłuższy czas po nim jest zwyczajowo przyjęte w wielu środowiskach w naszym społeczeństwie.
Renta obligatoryjna
Uprawnionymi do renty są osoby, którym w chwili śmierci poszkodowanego przysługiwały roszczenia alimentacyjne, a także dzieci poczęte za życia, a narodzone po śmierci poszkodowanego. Celem ustalenia kręgu osób uprawnionych do renty z tego tytułu, należy się odnieść do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Renta fakultatywna
Inne osoby bliskie są uprawnione do renty po zmarłym, jeżeli zmarły dostarczał im dobrowolnie i stale środków do utrzymania, a wymagają tego zasady współżycia społecznego. Warunkiem przyznania renty na tej podstawie jest spełnienie wszystkich w/w przesłanek.