Roszczenia za uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia
Zadośćuczynienie
Nie należy mylić zadośćuczynienia z odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu, obliczany mechanicznie w procentach. Zadośćuczynienie ma na celu kompensatę krzywdy, a na określenie jego wysokości wpływ ma wiele czynników. Są to m.in. długotrwałość leczenia, rozmiar uszkodzenia ciała i jego skutki, negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, wiek, płeć, stan cywilny, wykonywany zawód i wiele, wiele innych.
Koszty leczenia i rehabilitacji
Z uwagi na dostępność świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej oraz niejednokrotnie długie terminy oczekiwania na ich realizację, coraz częściej poszkodowani korzystają z odpłatnych wizyt u specjalistów, rehabilitacji, badań itp.
Koszty lepszego odżywiania
Do kosztów leczenia w rozumieniu art. 444 § 1 k.c., które zobowiązany do naprawienia szkody obowiązany jest zwrócić poszkodowanemu, należą także koszty poniesione na lepsze odżywianie się osoby, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, które będą celowe i uzasadnione stanem zdrowia poszkodowanego.
Dodatkowa opieka
Od zobowiązanego do naprawienia szkody powstałej w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowany może żądać zwrotu kosztów poniesionych na sprawowanie nad nim dodatkowej opieki, jeżeli poszkodowany takiej opieki wymagał. Koszty te wchodzą w skład kosztów, o których mowa w art. 444 § 1 k.c.
Koszty transportu
Zgodnie z art. 444 § 1 k.c. poszkodowany może wystąpić z roszczeniem o zwrot poniesionych kosztów na transport, który pozostawał w związku przyczynowym z wyrządzoną szkodą. Jeżeli na skutek np. błędnej diagnozy doszło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia i konieczne było podjęcie leczenia, poszkodowany ma prawo do otrzymania zwrotu kosztów poniesionych na transport do placówek medycznych, w których leczył się po zajściu zdarzenia.
Utrata zarobków
Zgodnie z art. 361 § 2 k.c. naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Adaptacja mieszkania
Roszczenie o zwrot ww. kosztów przysługuje na podstawie art. 361 § 2 k.c., który mówi o stratach, jakie poniósł poszkodowany w wyniku wyrządzonej mu szkody.
Renta
Renta z tytułu utraconych dochodów przysługuje poszkodowanemu, który na skutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej. W takim przypadku konieczne jest zbadanie wysokości uzyskiwanego dochodu przed zdarzeniem powodującym szkodę oraz porównanie go do obecnej sytuacji.